برده داری نوین در ایران ؛ ایران در کنار گینه و اریتره از بدنام‌ترین کشورها – فیلم

ایران ـ اجتماعی

برده داری نوین در ایران ؛ ایران در کنار گینه و اریتره از بدنام‌ترین کشورها – فیلم

با اینکه به ظاهر برده داری در همه کشور های جهان ممنوع است، بیش از ۴۰ میلیون برده در جهان وجود دارد. بیشتر این برده ها را زنان و کودکان تشکیل می دهند. ایران و افغانستان جزء ۱۰ کشوری هستند که بیشترین شمار برده را نسبت به جمعیت‌شان دارند.

گزارش “شاخص جهانی برده‌داری مدرن” نشان می‌دهد که حدود ۴۶ میلیون نفر در جهان در بردگی به سر می‌برند. ایران، کره شمالی، گینه استوایی و اریتره از جمله کشورهایی هستند که در این زمینه از  بدنام‌ترین کشورها هستند.

این گزارش جدید که توسط بنیاد “واک فری” (Walk Free) منتشر شده  از تعداد انسانهایی که در سراسر جهان در “بردگی مدرن” به سر می‌برند پرده برداشته است. این گزارش پیرامون “شاخص جهانی برده‌داری” در دوران معاصر است.

«بردگان مدرن» اشخاصی هستند که بر اثر تهدید، خشونت و نیرنگ نمی توانند برخی کارها را رد کنند و یا به طور کلی دست از کار بکشند. آنها همچنین به دلیل استثماری که قربانی آن هستند حتی امکان تصمیم گیری در مورد بدن خود را نیز ندارند.

بنا به گزارش  بنیاد «واک فری»  ۷۱ درصد قربانیان «برده داری مدرن» را زنان و دختران نوجوان تشکیل می دهد. بیش از ۱۵ میلیون نفر از این «بردگان مدرن» قربانی ازدواج اجباری و ناخواسته بوده اند.

بر اساس این گزارش تخمین زده می شود که ۲۶ درصد برده‌های مدرن را کودکان تشکیل می دهند. برده‌های مذکر بالغ، اغلب به خاطر بدهی‌های مالی مجبور به بیگاری می‌شوند، در حالی که زنان اغلب برای روسپیگری مورد بهره‌کشی قرار می‌گیرند.

قاچاق انسان در ایران به مثابه برده‌داری عصر جدید، رشد نگران‌کننده‌ای در طی سالهای گذشته داشته است. وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه ۲۰۱۸ خود ایران را در زمره کشورهایی قرار داده است که حداقل ضوابط لازم برای مقابله موثر با قاچاق انسان را رعایت نمی کنند.

اینستاگرام ایران کارگر:  https://www.instagram.com/irankargar2019

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96